دانلود مقاله , دانلود تحقیق, نمونه سوالات استخدامی
آموزش تعمیر نرم افزاری و سخت افزاری انواع گوشی های موبایل

دسته بندی محصولات

دانلود انواع فایل روت گوشی های سامسونگ

کار آموزی در پالایشگاه گاز

کار آموزی در پالایشگاه گاز

 

 

 

 

 

 

مقدمه


1-1    معرفی اجمالی پالایشگاه گاز سرخون و قشم
     در راستای تأمین بخشی از نیازهای انرژی کشور و جایگزینی و مصرف گاز طبیعی به عنوان انرژی پاک و ارزان و مناسب برای مصارف خانگی و صنعتی در استانهای هرمزگان و کرمان، شرکت پالایش گاز سرخون و قشم تأسیس و فعالیت های خود را در بخش تولید گاز طبیعی پالایش شده و مایعات گازی همراه از دو حوزه گازی سرخون و گورزین که به ترتیب در منطقه بندرعباس و جزیره قشم واقع شده¬اند، از سال 1375 آغاز نموده¬است. این پالایشگاه که در 25 کیلومتری شما شرقی بندرعباس واقع شده و تاکنون دو فاز آن تکمیل و راه اندازی شده است، دارای ظرفیت تولید گاز طبیعی 5/18 میلیون مترمکعب استاندارد گاز و 12000 بشکه مایعات گازی تثبیت شده و 90 تن گاز مایع  در روز است.
     شروع بهره برداری از فاز اول آن در سال 1365 و فاز دوم در سال 1375 می باشد. گاز طبیعی مورد نیاز این پالایشگاه از طریق 14 حلقه چاه موجود در منطقه تأمین می شود - اخیراً نیز قرار است که حلقه چاههای شماره 15 و 16 نیز به این مجموعه اضافه شوند- و پس از انجام فرآیندهای تفکیک، شیرین سازی و نم¬زدایی بر روی آن، آماده انتقال به مبادی مصرف می گردد. انجام این فرآیند های اصلی که در طراحی و تجهیز آنها از آخرین اطلاعات و فناوری استفاده شده است، توسط واحد های شیرین سازی، نم زدایی، بازیافت گلایکول، تبرید با پروپان، تثبیت مایعات و تولید گاز مایع و ... میسر می گردد. تولید انرژی برق در این تأسیسات توسط توربین های گازی موجود که مجموعاً 2/7 مگاوات ظرفیت را دارا هستند، انجام می¬گیرد. گاز طبیعی تولید شده علاوه بر تأمین نیازهای مصرف نیروگاه بندرعباس، پالایشگاه نفت بندرعباس و صنایع تولیدی استان هرمزگان، مصارف خانگی و صنعتی استان کرمان نظیر مس سرچشمه، شهرهای سیرجان، کرمان، رفسنجان و ... راتغذیه می نماید که در آینده به این تعداد افزوده¬خواهد¬شد.
     مایعات گازی این پالایشگاه در گذشته به وسیله خط لوله به تأسیسات خونسرخ فرستاده شده و پس از ذخیره سازی در مخازن به اسکله فرستاده می¬شد و پس از بارگیری در کشتی عمدتاً به کشورهای شرق آسیا صادر می شد اما در چند سال اخیر مایعات گازی تثبیت شده این پالایشگاه جهت تأمین بخشی از خوراک ورودی پالایشگاه نفت بندرعباس ارسال می گردد.
گاز مایع به عنوان محصول جدید این پالایشگاه در واحد تثبیت مایعات گازی تولید و به شرکت های پخش فرآورده های نفتی تحویل می گردد.
پروژه سرخون يك در سال 1365مورد بهره برداري قرار گرفت. از اين پروژه به منظور تامين گاز مورد نياز نيروگاه بندرعباس استفاده مي شد.اين پروژه شامل تاسيسات سرچاه¬ها خطوط لوله جمع آوري دو فاز گاز، واحد تفكيك كننده هاي مركزي، واحد تثبيت مايعات گازي، خط لوله انتقال گاز به نيروگاه بندرعباس و همچنين مخازن، خط لوله و پمپ هاي انتقال مايعات تثبيت شده به مخازن خونسرخ جهت صادرات می باشد، لازم به ذكر است كه مركز تثبيت موقت مايعات گازي فقط در هنگام خارج از سرویس بودن واحد تثبيت سرخون دو (واحد تثبيت مايعات گازي، واحد 700) به كار مي¬افتد.
ظرفيت كل اين واحد 7/6 ميليون متر مكعب نرمال در روز بوده و گاز مورد نياز واحد از پنج حلقه چاه  (چاههاي شماره 1و 2و 3و 4و 9)كه بر روي مخزن گاز طبيعي سرخون و در لايه گوري و جهرم حفر شده است تامين مي¬گردد. ظرفيت بهره برداري از هر چاه در شرايط عادي عملياتي، به استثناي چاههاي شماره 1 و 3 معادل 34/1 و چاههاي شماره 1و3 به ترتيب معادل 67/2 ميليون متر مكعب نرمال در روز مي¬باشد.
گاز پس از جمع آوري وارد چهار رديف تفكيك كننده دو فاز با  فشار عملياتي 69 بار مي¬شود، گاز تفكيك شده براي تنظيم نقطه شبنم به سرخون دو منتقل مي¬شود سپس از خروجي سرخون دو به مقدار نياز گاز به خط 22 اینچی انتقال گاز نيروگاه تزريق مي¬شود.
خط لوله 22 اینچی به طول تقريبي 50 كيلومتر پالايشگاه سرخون را  به نيروگاه بندرعباس متصلمي¬نمايد، مايعات تفكيك شده نيز حدود 112 استاندارد متر مكعب در روز (6994 بشكه در روز) است وارد سرخون دو براي جدا شدن آب و تثبيت، سپس به سرخون يك جهت انبار در مخازن و پمپاژ به مخازن خونسرخ جهت صادرات بر مي گردند.

 

 تعداد صفحات: 39

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
karamoozi-mech-palayeshgah-gas_389550_9509.zip1.1 MB

آخرین محصولات فروشگاه